Massaranduba najtwardsze drewno na świecie

Wśród najpopularniejszych gatunków drewna egzotycznego na pewno nie mogłoby zabraknąć drewna massaranduba – ten pochodzący z tropików gatunek ma wiele właściwości typowych tylko jemu. Warto tu choćby nadmienić, że jest to drewno, które według przeprowadzonych naukowo testów, jest najtwardszym drewnem spośród wszystkich innych. Powoduje to między innymi, ze obróbka tego gatunku naprawdę nie należy do łatwych – często dochodzi do sytuacji, kiedy to używane przy tym narzędzia po prostu ulegają stępieniu.

Jednak trzeba przyznać, że drewno to jest bardzo wytrzymałe, co zawdzięcza właśnie swojej twardości – dlatego też np. z niego konstruuje się niewielkie elementy instrumentów muzycznych, które są filigranowe, a jednocześnie muszą wykazać się wytrzymałością. Massaranduba to jeden z tych gatunków drewna egzotycznego, który przybiera odcienie różu, czerwieni, a nawet fioletowej purpury. Przy tym warto wspomnieć o dość istotnej sprawie, ten gatunek drewna bardzo ładnie się starzeje – z czasem drewno ciemniej, nabierając odcienia mahoniu.

Jest to także drewno o nadzwyczajnej wręcz gęstości, która przekracza gęstość wody, co w praktyce oznacza, że massaranduba tonie w wodzie w zasadzie od razu. Gatunek ten nie wymaga od nas żądnej konserwacji, jest przy tym odporny na procesy gnilne, co sprawia, że sprawdzi się jako deska elewacyjna lub tarasowa. Poza tym drewno to jest bardzo odporne mechanicznie, zatem można z niego także konstruować porządne podłogi – nawet w pomieszczeniach przemysłowych.