Lapacho najbardziej wytrzymałym gatunekiem drewna

Lapacho, określane często także mianem ipe, to jeden z najbardziej twardych i wytrzymałych gatunków drewna na świecie, co powoduje, że nadaje się on doskonale nie tylko do wystroju wnętrz (podłogi), ale także do budowy rozmaitych konstrukcji ogrodowych. Jakie cechy właściwie decydują o niezwykłej wartości tego rodzaju egzotycznego drewna?

Przede wszystkim należy nadmienić, że lapacho to drewno pochodzące z Ameryki Południowej (z terenów Paragwaju, Brazylii oraz Argentyny), gdzie pozyskuje się je z mniej więcej 250 gatunków drzew z tej samej rodziny. Jest to drewno bardzo barwne – może być żółte, zielone, czerwone lub brązowe, a nawet wpadające w czerń. Unikalną cechą tego gatunku jest jego wysoka odporność na działanie ognia – właśnie dlatego lapacho jest gatunkiem bardzo zalecanym, jeśli chodzi np. o podłogi w domach mieszkalnych. Dekoracyjne walory tego drewna są tym większe, że cechuje się ono bardzo wyraźnymi włóknami, które nadają deskom z lapacho charakterystycznego uroku.

Drewno to ma jeszcze jedna godna uwagi cechę – zawiera ono substancje tłuszczowe, które pełnią jakby rolę naturalnego konserwantu tego gatunku. W praktyce oznacza to, że deski wykonane z drewna lapacho są odporne na działanie wody – z powodzeniem możemy zatem kłaść z niego podłogi w naszych łazienkach, także nabrzeża basenów z lapacho nie należą do rzadkości. Trzeba jednak podkreślić, że jeśli planujemy zamontowanie ogrzewania podłogowego, to bardzo zwarte deski z lapacho na podłodze nie są najlepszym pomysłem.