Garapa,wytrzymałe drewno w złotym kolorze

Jeśli interesują nas nieliczne spośród egotycznych gatunków drewna bardzo jasne odcienie, to garapa powinna być dla nas świetnym rozwiązaniem – ten gatunek drewna cechuje się bardzo delikatnym odcieniem, który ma kolor jasnożółty z odcieniem jasnego złota, co sprawia nawet, że określa się czasem to właśnie drewno jako goldenwood. Nie jest to drewno tak twarde jak wiele innych gatunków egzotycznych, choć i tak zadziwia wytrzymałością w porównaniu z europejskimi bardziej kruchymi gatunkami drewna.

Garapa pochodzi z Ameryki Południowej, uzyskuje się ja z drzew określanych jako grapia. Drewno to cechuje się, jak już wspomnieliśmy unikatowym odcieniem, co sprawia, że wykorzystywane jest bardzo często w aranżacji wnętrz – robi się z desek garapa podłogi lub rozmaite mozaiki o charakterze ozdobnym. Istotna cechą drewna garapa jest fakt, że nawet w procesie patynowania zachowuje ono swój kolor – najczęściej nabiera ewentualnie szlachetnego odcienia jasnego brązu, co jeszcze podnosi walory estetyczne tego gatunku drewna.

Jest to drewno, które nie poddaje się ścieraniu, a z tego powodu nadaje się bardzo dobrze na podłogi. Od jakiegoś czasu używa się desek garapa także do konstrukcji elewacji domowych – łatwo to wytłumaczyć – ten gatunek drewna egzotycznego jest bardzo odporny na ataki owadów lub różnych pasożytów. Warto dbać o to drewno, bowiem może dojść do odkształceń desek z garapa, jeśli nie będziemy ich odpowiednio pielęgnować, jednak zasadniczo nadaje się ono bardzo dobrze także do użytku na zewnątrz.